Palące letnie słońce może zebrać swoje żniwo na wielu rzeczach. Ale co z samochodem? Wiemy, że z czasem słońce powoduje blaknięcie lakieru samochodu i uszkadza szyby, ale to tylko zewnętrzna strona samochodu. Ciepło nagrzewa również gumowe i plastikowe elementy wewnątrz. A z tych wszystkich rzeczy, na które wpływa słońce, czy kiedykolwiek pomyślałeś, że ciepło wpływa na twoje hamulce?
Bo rzeczywiście tak jest, ciepło jest problematyczne dla hamulców samochodowych. Ciepło powstaje naturalnie w wyniku tarcia podczas hamowania, a jeśli dodać do tego wyższe niż zwykle temperatury otoczenia w lecie, może to spowodować spustoszenie w hamulcach. Na szczęście producenci od lat doskonalą klocki hamulcowe, aby były bardziej odporne na ciepło wywołane tarciem i temperaturą. Jako ciekawostkę podam, że w przeciętnym samochodzie tarcze hamulcowe mogą osiągnąć temperaturę 150°C, a w cięższych pojazdach ponad 250°C.
Z czasem ciepło powstające w wyniku tarcia może spowodować zużycie elementów układu hamulcowego. Problemem jest jednak ekstremalne nagrzewanie się układu hamulcowego. Jeśli hamulce ulegną silnemu przegrzaniu i nie będą mogły się schłodzić, prawdopodobnie układ hamulcowy zacznie szwankować. Przy dodatkowych upałach spowodowanych latem, możliwość awarii podzespołów znacznie wzrasta. Na domiar złego, jeśli komponenty nie są dobrej jakości, może zabraknąć materiału do odpowiedniego odprowadzenia ciepła.
Gdy ciepło nie ma możliwości ucieczki, płyn hamulcowy może zacząć wrzeć, zmniejszając siłę hamowania. Przy wysokiej temperaturze, powyżej 30°C, proporcjonalnie zmniejsza się zdolność chłodzenia tarcz i klocków hamulcowych, co dotyczy również płynu. W związku z tym należy zauważyć, że odprowadzanie ciepła latem jest trudniejsze i tarcze mogą się nawet odkształcić, podobnie jak płyn hamulcowy może się zagotować.
W związku z tym przy wysokich temperaturach hamulce mogą się przegrzewać z powodu tarcia o tarczę. W tym sensie, jeśli po fali upałów lub podczas wysokich letnich temperatur zauważysz objawy takie jak hałasy lub wibracje podczas hamowania, że pedał hamulca zapada się, jest bardzo twardy lub traci siłę hamowania, powinieneś jak najszybciej zlecić kontrolę układu hamulcowego. Dlatego zawsze upewnij się, że Twoje hamulce są w najlepszym możliwym stanie dzięki rutynowej kontroli i regularnej konserwacji. O tym jak konserwować samochód, oraz o wielu innych tematach dowiesz się w infodrogowe.pl