Leasing pomaga, gdy pieniądze nie wystarczą na ulubiony samochód, a warunki kredytu oferowane przez dealera nie są zadowalające – odsetki są zbyt wysokie. Zainteresowany zwraca się do firmy leasingowej. Ta odkupuje samochód, który spodobał się klientowi, zawiera z nim umowę leasingu i wynajmuje mu Auto.
Najczęściej dzierżawa jest używana przez organizacje, aby wynająć samochód do celów komercyjnych. Na przykład firma taksówkowa chce uzupełnić swoją flotę maszynami klasy biznesowej, aby zwiększyć liczbę klientów. Nie ma możliwości wykupienia transportu za pełną cenę od firmy, ponieważ nie ma wystarczających środków. Zwraca się więc do firmy leasingowej. Ta rozpatruje wniosek, kupuje samochody i zawiera umowę z taksówkarzem. Również do usług organizacji leasingowych uciekają się firmy, które potrzebują samochodów do transportu kierownictwa wyższego szczebla, dostawy kurierskiej lub transportu towarów. Po okresie eksploatacji można je odsprzedać jako samochody poleasingowe.
Umowa z osobą fizyczną lub organizacją jest zawarta pod warunkiem, że samochód jest wynajmowany przez co najmniej rok, a właścicielem pozostaje firma leasingowa. Oznacza to, że nabyty w ten sposób samochód nie może zostać sprzedany ani zarejestrowany w inny sposób jak tylko na dawcę leasingu. Ponadto naprawa jest możliwa tylko w serwisie dealerskim zalecanym przez firmę leasingową. Wreszcie leasingobiorca nie może tuningować i dokonywać zmian w samochodzie. To bardzo ważne, ponieważ później można z łatwością sprzedać samochody poleasingowe PKO na przykład ma taką usługę w pakiecie ofertowym.
Co miesiąc klient dokonuje płatności leasingowej. Jeśli środki nie dotrą, nastąpi opóźnienie. W takim przypadku leasingodawca może przejąć samochód i sprzedać go innemu nabywcy. W ten właśnie sposób na rynek wtórny trafiają poleasingowe auta osobowe.
Po zakończeniu zobowiązań umownych samochód będzie mógł zostać zwrócony firmie leasingowej lub odkupiony po wartości umownej (przypisanej przez leasingodawcę). Jest to określone w umowie w osobnym paragrafie i uwzględnia miesięczne płatności leasingowe.
Jeśli kupisz samochód od osoby prywatnej, pamiętaj, aby uzyskać zaświadczenie o zamknięciu leasingu i dokument potwierdzający brak ograniczeń. Sprawdź również samochód pod kątem zabezpieczenia i upewnij się, że umowa sprzedaży stwierdza, że samochód nie jest przedmiotem zabezpieczenia, pożyczki i nie ma ograniczeń ani obciążeń.