Napisz do nas! [email protected]
 • Instagram

  /rafkargumpl

 Dlaczego są potrzebne chlapacze i jakie one istnieją?

Dlaczego są potrzebne chlapacze i jakie one istnieją?

Wielu kierowców poświęca dużo uwagi ochronie elementów karoserii widocznej części samochodu, ale jednocześnie całkowicie zapomina o tym, że bardzo poważnemu uszkodzeniu ulegają również elementy znajdujące się bliżej spodu. Mianowicie chodzi o: spód, progi i dolna część drzwi.

Dla zabezpieczenia ich ochrony służą chlapacze. To niezwykle proste i niedrogie akcesorium, które są przymocowane do tylnych części nadkoli. W tym artykule przyjrzymy się głównym funkcjom chlapaczy, a także ich rodzajom.

Dlaczego są potrzebne chlapacze?

W zależności od tego, na które kóła są zamontowane chlapacze, one mogą pełnić różne funkcje:

 • Przednie. W tym przypadku chlapacze odgrywają rolę bariery, która nie daje zabrudzeniom, żwiru, śniegu i innych zanieczyszczeniom uderzać w dolne części samochodu. Pozwala to przedłużyć termin eksploatacji lakieru, chroniąc karoserię przed korozją.
 • Tylne. Chlapacze na tylnych kołach pełnią zupełnie inną funkcję — one zapobiegają wylatywaniu kurzu, kamieni i wody spod kół samochodu na pojazdy, który jadą z tyłu.

Chlapacze są ważnymi akcesoriami, które nie tylko chronią Twój samochód, ale także zwiększają poziom bezpieczeństwa na drodze.

Rodzaje chlapaczy

Oprócz podziału na tylne i przednie, chlapacze przyjęto również klasyfikować ze względu na materiał, z którego one zostały wyprodukowane:

 • Gumowe. Najbardziej proste i dostępne chlapacze. One łatwo się myją, nie pękają przy uderzeniu w przeszkodę i nie wymagają jakiejkolwiek konserwacji. Ale guma szybko traci swoje właściwości przez ciagłe działanie wilgoci i wahań temperatur. Przez to chlapacze mogą po prostu się porwać.
 • Plastikowe. Takie chlapacze doskonale pełnią swoją funkcję na jakiejkolwiek prędkości, nie boją się wahań temperatury, a także są dostępne w różnych kolorach. Ich jedyną wadą jest kruchość. Po uderzeniu w przeszkodę one się psują.
 • Poliuretanowe. Chlapacze poliuretanowe łączą w sobie zalety wyrobów gumowych i plastikowych. One charakteryzują się optymalną sztywnością, elastycznością, a także odpornością na różne wpływy zewnętrzne. Ale one są najdroższe ze wszystkich wyżej opisanych wyrobów.

Przyjrzeliśmy się tylko głównym rodzajom błotników, ale na rynku prezentowane są również modele również z innych materiałów — sztucznego kauczuku, plastiku gumowanego, różnych polimerów. Ich różnorodność jest na tyle szeroka, że możesz wybrać takie wyroby, które spełnią wszystkie Twoje wymagania i życzenia.

Chlapacze w Sklepie Autobrat

Jeśli chcesz kupić jakościowe chlapacze do swojego samochodu, zawitaj do Sklepu Internetowego Autobrat. Kliknąwszy w katalogu na linka https://www.autobrat.pl/protection-of-the-body/ zmożesz znaleźć szeroki asortyment ochronnych akcesoriów samochodowych dla pojazdów jakichkolwiek marek, modeli i roczników.

Oprócz tego, zamawiając chlapacze w Autobrat, otrzymujesz następujące walory:

 • Operatywną dostawę po całym terytorium Polski;
 • Pomoc w doborze akcesoriów samochodowych;
 • Gwarancję na wszystkie prezentowane produkty;
 • Tyllko jakościowe wyroby od sprawdzonych brand-marek.

W celu złożenia zamówienia lub konsultacji, zadzwoń pod numer: +48 795-640-079.